Advokat Miodrag Stojanović kaže u ATV Jutru da se iza optužnice protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika krije zamka.
„Ukazao bih na još jednu situaciju koja je marginalizovana, ali ona negdje vri i da se tu krije određena zamka. U opštužnici i postupku koji je do sada Tužilaštvo vodilo, predloženo je da se ne samo osudi i proglasi krivim Milorad Dodik, nego da mu se izrekne i sigurnosna mjera zabrane obavljanja dužnosti. Zamislite sada tu situaciju da Sud svojom mjerom zabrani legitimno i legalno izabranom predsjedniku Republike da obavlja dužnost predsjednika Republike. Tu mi se čini da cilj ovog svega nije kazna koju on do godinu dana može da kompenzuje, nego šta ako se izrekne sigurnosna mjera? Da li ulazimo ponovo u politički trusan period iz kojeg ne znamo šta će se izroditi. Ovo će biti vrlo neprijatno i teško suđenje“, kaže Stojanović.
Govoreći o samom procesu, Stojanović pojašnjava šta slijedi.
„Sud BiH je za ponedjeljak zakazao ročište za izjašnjenje po krivici. To je samo jedna od procesnih radnji koja prethodi početku suđenja. Na tom ročištu neće se voditi nikakva rasprava. Postavlja se pitanje optuženom da li je primio optužnicu, da li je razumije i daje mu se upozorenje kako može da se izjasni. Da prizna krivica, tada nema suđenja, upućuje se odmah sudećem vijeću koje odlučuje kazni. Kada se izjasni da nije kriv, tada se predmet dostavlja sudećem vijeću koje će suditi. I ako se nikako ne izjasni, tada se tretirao kao da se izjasnio da nije kriv. Da li će iz tog rutinskog proizaći problemi u smislu izjašnjenja predsjednika Dodika na određena pitanja, prije svega da li je razumio otpužniu, vidjećemo u ponedjeljak. To je sada strategija odbrane. Siguran sam da će Sud u tom smislu ga upozoravati da to nije mjesto ni vrijeme da o tome govori, ali sam siguran da će se iskoristiti prilika da se kaže da je nemoguće razumjeti takvu optužnicu“, kaže Stojanović.
On poručuje da je to prvi korak i da se ne očekuje ništa spektakularno. Nakon završenog ročišta predmet se dostavlja sudećem vijeći i u narednih 20 dana možemo očekivati početak suđenja.
„Rano je pričati o konačnom ishodu. Neko ko više od 40 godina se bavi ovim poslom, ne mogu se oteti utisku da je ovo apsolutno politika. Uvesti politiku na ovaj način u krivično zakonodavstvo i staviti vruć kamen u ruke pravosuđu, u najmanju ruku nije fer prema pravosuđu i ljudima koje sude. Prvo sudi se na osnovu člana 3. Izmjena Krivičnog zakona BiH kojim se mijenja ranija odredba, zbog toga što se optuženom Miloradu Dodiku kao predsjedniku Republike Srpske stavlja na teret da nije poštovao državnih organa BiH, prije svega Ustavnog suda“, kaže Stojanović.
On napominje da je riječ o nametnutom zakonu.
„Zamislite državu u kojoj mi živimo. U kojoj krivično zakonodavstvo kojo od temelja zakonodavstva jedna države, nameće neko ko je došao i kaže: ‘Ukoliko ne poštujete moje odluke, odluke Ustavnog suda u kojem žive i rade stranci, vi ćete otići u zatvor. Ako me ne poštujete, vama će se suditi i ići ćete u zatvor.’ Ne znam da tako nešto postoji u svijetu. Ni u Rodeziji, Afričkoj Republici, kolonijalne sile nisu imale tako rigidne zahtjeve prema lokalnom stanovništvu. Mi smo došli do toga da u 21. vijeku imate krivični zakon koji nametnut“, kaže Stojanović i naglavaša da zakon treba da postane volja naroda, pa da se onda poštuje.
„Ovo je stvar politike i ja se ne bavim time, ali ne mogu se oteti utisku da se radi o politici. Šta će se desiti? Veliko pitanje kada čitate tekst zakona člana 3 izmjenjenog Krivičnog zakona BiH. Gdje je namjera i uminjljaj da se ne poštuju odluke? U radnjama i postupcima predsjednika Republike koji je potpisao Zakon koji je donijela NSRS. Ustavna obaveza predsjednika RЕpublike je da potpiše ukaz o proglašenju zakona. On ga nije donio. Postavite sebi pitanje, ko je taj koji ne poštuje odluke Ustavnog suda? A onda se pitajte zašto se ne poštuju? Tad ćete se zatvoriti u krugu politike“, kaže Stojanović.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: atvbl.rs