Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici obilježavaju dan prepodobnog Haritona Ispovjednika.
Bio je ugledan i blagočestiv građanin grada Ikonije. Zapojen duhom svoje zemljakinje sv. Tekle Hariton javno ispovijedaše ime Hristovo.
Kada poče ljuto gonjenje hrišćana u vrijeme cara Avrelijana, Hariton odmah bi izveden na sud pred hegemona.
Reče mu sudija da se pokloni bogovima (tj. idolima), na što mu Hariton odgovori: “Svi vaši bogovi su bijesovi, koji su negda zbog gordosti svrgnuti s neba u ad preispodnji”.
I objavi Hariton jasno vjeru svoju u jedinoga živoga Boga, Tvorca svega, i Gospoda Isusa Spasitelja ljudi. Tada naredi hegemon, te biše i istjazavaše tijelo Haritonovo u tolikoj mjeri, da mu cijelo tijelo biješe pokriveno ranama, i sve biješe kao jedna rana.
Poslije zle smrti Avrelijanove, koja zlotvora postiže u to vrijeme, Hariton bi oslobođen muka i tamnice.
On se uputi u Jerusalim. Na putu ga uhvate razbojnici, od kojih se Promislom Božjim oslobodi. Nije se želio više vraćati u Ikoniju nego se povuče u pustinju Faransku, gdje osnova jednu porodicu i sabra monahe.
Želio je izbjeći pohvale od ljudi, on se udalji u drugu jednu pustinju prema Jerihonu, gdje opet vremenom bi osnovana druga porodica, nazvana Haritonova.
Najzad osnova i treću, Sukijsku, – grčki zvanu Stara Lavra, piše Magazin Novosti.
Skončao u dubokoj starosti i preselio se u slavu Gospoda svoga 28. sept. 350. god.
Besjeda na današnji dan kaže:
Ono što Sin Božji hoće, i Otac hoće, i Duh Sveti hoće. A ono što Sveta Trojica hoće, ono biva. A šta hoće Gospod Sin Božji? On hoće, da i učenici Njegovi budu sa Njim zajedno u carstvu nebeskom; i ne samo Njegovih 12 učenika nego i svi oni, veli Gospod, koji me uzveruju njihove riječi radi. U te se i mi računamo, braćo moja, koji se krstismo i vjeru apostolsku primismo i održasmo; ali samo pod uslovom, ako se sami toga velikog blaga ne odreknemo nedjelima svojim, odstupanjem od vjere, nečistotom grijeha, bogohulnim riječima i pomislima.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com