Izjava resornog ministra Alena Šeranića da nema ništa od povećanja plata u zdravstvu Republike Srpske, dok se ne izmire sva postojeća dugovanja javnih zdravstvenih ustanova koja prelaze iznos od milijardu KM, razočarala je svakog od 18 000 zdravstvenih radnika u ovom entitetu.
Po prvi put su jedinstveni u svim sindikatima. Smatraju da se više ne može tolerisati katastrofalan položaj zdravstvenih radnika i najniže plate u okruženju, pa ne isključuju ni štrajk, ni izlazak na ulice.
Prvi je reagovao Strukovni sindikat doktora medicine Republike Srpske, uputivši poziv predsjednicima svih sindikata koji djeluju u oblasti zdravstva na hitan konsultativni sastanak radi dogovora o zajedničkim sindikalnim mjerama i aktivnostima protiv odluke Vlade o zamrzavanju plata u zdravstvu.
„Ozbiljno upozoravamo Vladu RS da doktori medicine i drugi zdravstveni radnici i njihove porodice nisu odgovorni za nastala dugovanja i da neće dopustiti da zdravstveni radnici ponovo postanu žrtve raznih scenarija o navodnom zaustavljanju „krvarenja u zdravstvu“, poručuju iz ovoga Sindikata.
Mirko Šerbedžija, predsjednik Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara RS,smatra da je ministar Šeranić svojom izjavom samo dodao gas na još masovniji odlazak medicinskog kadra. Nemaju medicinski radnici više vremena čekati, a pogotovo još četiri godine, kaže on.
“Bojim se da ćemo sada izgubiti i ono malo valjanog kadra što nam je ostalo, a kada odu svi kvalitetni, onda ćemo nepovratno izgubiti cijeli zdravstveni sistem”, istakao je Šerbedžija. Dodao je da sindikati treba da budu jedinstveni, zbiti redove i zajednički se boriti za bolji položaj. Ako je odluka štrajk, onda će štrajka biti.
Isto tvrde i u Samostalnom sindikatu radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti RS. Kažu da odgovorni u resornom ministarstvu imaju još jednu šansu i to sredinom mjeseca, kada bi se trebao održati ranije dogovoreni sastanak.
Plate treba povećati, drugog rješenja za zdravstvene radnike nema, mišljenja je i Milenko Granulić, predsjednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS.
Za Buku ističe da je nepravedno da loše poslovanje zdravstvenih ustanova pada na medicinske radnike, kojima plata nije povećana punih 11 godina, iako savjesno i pošteno obavljaju svoj posao.
“Zna se ko je odgovoran za dugove u zdravstvu i neka za to odgovara. Ja se ipak nadam da ćemo uspjeti postići dogovor sa resornim ministrom i da ova izjava nije njegov konačan stav”, istakao je Granulić, ne isključujući mogućnost zajedničkog nastupa sindikata. O tome odluku može donijeti samo Glavni odbor i šta on odluči Granulić će podržati.
Podsjetimo, Sindikat doktora medicine RS, zajedno sa Strukovnim sindikatom medicinskih sestara i tehničara RS, tokom cijele prošle godine pokušavao je uspostaviti komunikaciju sa resornim ministarstvom, održali su i štrajkove upozorenja, a sve sa ciljm da se poboljša materijalni položaj zdravstvenih radnika i spriječi masovni odlazak najkvalitetnijeg kadra raznih specijalnosti. Nažalost, bezuspješno.
Hoće li ovaj put biti drugačije i hoćemo li svjedočiti jedinstvenoj sindikalnoj sceni u RS, uskoro ćemo vidjeti.
Izvor: byka.com